menu
 
Iva Fujtíková

Sdílet můj článek

Dress code, aneb Co na sebe do práce?

Iva Fujtíková
Autor

Pokud pracujete například v průmyslu, asi víte, že „vyfasujete“ místní „mundur“, který musí mít všichni. Jestli budete pracovat v kanceláři a zvažujete, jaký styl oblékání zvolit, je nejlepší se ještě před nástupem zeptat například na personálním oddělení nebo budoucího nadřízeného. Může totiž jít o důležitou součást vaší pozice. 

Business prostředí, business styl

Zásadní rozdíl nastává, pokud budete přicházet do styku s klienty. V tu chvíli je nutné odložit džíny a oblíbené tenisky i potištěné triko, jelikož již prezentujete svou společnost a je namístě mít vhodný oděv. Zde rozlišujeme styl Business Casual a Business Formal.

Business Formal je striktní styl oblékání, kdy je pro ženy nejvhodnější variantou kostým, jehož sukně by měla dosahovat po kolena. Ideální je halenka či košile, sako a lodičky, samozřejmostí jsou punčochy či silonky. U mužů je povinný oblek i s kravatou, nejlépe modrý či šedý, a formální obuv spolu s tmavými ponožkami. Černý oblek je vhodný pouze na akce začínající po 18. hodině a smuteční události.

Business Casual je uvolněnější styl oblékání, přesto má daná pravidla. Stále se jedná o formální oblečení, muži i ženy však mohou zvolit společenské kalhoty, sako nahradit svetříkem a muži mohou odložit kravatu. Obuv může být pohodlnější, avšak stále ne otevřená, pánové mohou mít barevné ponožky dle poslední módy.

Co tedy zvolit?

Jestliže vaše firma netrvá na striktním Business Formal, pak je nejlepší volbou Business Casual. Máte možnost náležité prezentace sebe i společnosti a přitom stále dost prostoru na pohodlí i případné vyjádření svého vkusu.